Q&A płytek ceramicznych

Kwadratowy, prostokątny, sześciokątny, matowy, błyszczący. Trudno wymyślić bardziej wszechstronny materiał podłogowy niż płytki. Znane są ze swojej wysokiej trwałości, łatwości konserwacji oraz montażu i należą do najczęstszych wyborów do pokrywania podłóg i ścian. Poniżej znajduje się 9 pytań i odpowiedzi dotyczących płytek ceramicznych:

1. Jaka jest różnica między ceramiką, a gresem?

Podstawowa różnica między płytkami ceramicznymi, a płytkami gresowymi polega na technologii ich produkcji. Gres jest wynikiem bardziej kontrolowanego procesu produkcyjnego, niż zwykła ceramika. Spiekany jest w temperaturze ponad 1200 stopni Celsjusza. Otrzymany materiał jest bardziej jednorodny, gęsty, zeszklony i odporny, niż tradycyjna ceramika. Jest również mniej porowaty, dzięki czemu ma bardzo niski wskaźnik nasiąkliwości, dzięki czemu jest również trwalszy. Ta cecha sprawia, że ​​nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak lotniska czy centra handlowe. Płytki gresowe są również znane z większej różnorodności kolorów, zapewniając bogaty wygląd. Ceramika z kolei składa się z mieszaniny gliny i minerałów. Ze względu na niewielkie odchylenia i nierówności może dać ciekawszy efekt estetyczny.

2. Jakie rodzaje wykończenia powierzchni płytek istnieją?

Wykończenie odnosi się do górnej powierzchni powłoki płytki i może być polerowane, błyszczące, satynowe, matowe lub naturalne.

3. Czy płytki ceramiczne są trwałym materiałem?

Tak, zależy to jednak w dużej mierze od sposobu montażu. W celu zoptymalizowania trwałości do podłoża, na którym zostanie przyklejona płytka - podłoże musi być gładkie, stabilne i bez nierówności. W zależności od wymiarów płytki, należy zastosować odpowiednią zaprawę. W przypadku większych elementów producenci zalecają podwójne przyklejenie podłoża płytki. Ważne by zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Co to jest rektyfikowana płytka?

Rektyfikowane płytki przechodzą proces cięcia zwany szlifowaniem, który przycina wszystkie elementy do tego samego dokładnego rozmiaru. W rezultacie połączenia mogą być minimalne, zmniejszając ilość zaprawy i czyniąc montaż bardziej estetycznym.

5. Jak obliczyć liczbę potrzebnych płytek?

Należy znać obszar przestrzeni roboczej. Powinieneś również zaplanować rozpoczęcie z większą, niż dokładną liczbą płytek, które wypełnią obszar, ze względu na przerwy i wycięcia. Dodanie od 5 do 7% nadwyżki w celu uwzględnienia strat w cięciu - jest wystarczające, jeśli otoczenie jest proste (kwadratowe lub prostokątne z kilkoma wycięciami). Jeśli plan jest ukośny lub jeśli otoczenie ma charakterystyczny lub organiczny kształt, wiele kawałków będzie musiało zostać wyciętych na rogach. W takich scenariuszach ważne jest, aby zapewnić nadwyżkę do 15%, aby uniknąć deficytu materiałowego podczas montażu.

6. Czy na ścianach można układać płytki podłogowe lub płytki ścienne na podłogach?

Na ścianę można przykleić praktycznie każdą płytkę podłogową. Skonsultuj się z nami lub glazurnikiem, w celu uzyskania zaleceń dotyczących zastosowania.

7. Czy można układać płytki na innych płytkach?

Zwykle tak, ale tylko wtedy, gdy powierzchnia pod spodem została prawidłowo zainstalowana i nie jest uszkodzona, ani nie ma żadnych problemów, takich jak wypychanie. Na ogół nie jest to poprawna opcja i choć jest to początkowo oszczędność, to później może pociągnąć za sobą wyższe koszty. Należy pamiętać, że nachodzące na siebie warstwy płytek nieznacznie zmniejszą wymiary pomieszczenia.

8. Czy płytki ceramiczne są antypoślizgowe?

Aby wiedzieć, czy płytka jest antypoślizgowa, ważne jest, aby znać jej dynamiczny współczynnik tarcia, który jest wskaźnikiem antypoślizgowości. Im wyższa liczba, tym bardziej „antypoślizgowa” jest płytka.  

9. Czy można malować płytki?

Tak, ale nie wszystkie farby są do tego dobre. W przypadku bardzo wodoodpornych i gładkich powierzchni farba powinna być silnie przyczepna, do czego producenci zalecają farbę epoksydową . Konieczne jest również przygotowanie podłoża zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu produktu.

Klasy ścieralności płytek ceramicznych

Klasa ścieralności płytek ceramicznych jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze materiałów do miejsc o intensywnym użytkowaniu, takich jak kuchnia. Odporność na ścieranie odnosi się do zdolności powierzchni płytek do zachowania swojego pierwotnego wyglądu i właściwości w obliczu codziennego użytkowania, w tym chodzenia, przesuwania przedmiotów, czy uderzeń.

Więcej…

Co najpierw, podłoga czy drzwi?

Wiele osób decyduje się na samodzielne remontowanie domu, aby zaoszczędzić. Kupując odpowiedni materiał i samodzielnie wykonując różne projekty można znacząco zoptymalizować koszty remontu, nawet o 50%. Większość osób napotka problem w pewnym momencie. Co zainstalować jako pierwsze, podłogę czy drzwi? W poniższym artykule przedstawiono analizę montażu drzwi i podłogi oraz środki ostrożności podczas układania podłogi i drzwi.

Więcej…

Posadzki kuchenne

Rodzaj podłóg w kuchni może wpłynąć na ogólny wygląd tego najbardziej centralnego pomieszczenia w domu lub zmienić go. Planując wymianę starych podłóg, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące materiału, koloru, stylu i konserwacji.

Nie ma dobrego lub złego rodzaju podłogi kuchennej, ale są style i trendy, które są bardziej popularne i nie bez powodu. Zapoznaj się z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi podłóg kuchennych. Gdy nadejdzie czas na wymianę podłóg, będziesz wystarczająco wykształcony i pewny siebie, aby wybrać nowoczesne i gustowne materiały na podłogę.

Więcej…

Projektowanie z elementami natury

Spędzanie czasu na łonie natury zostało naukowo udowodnione, aby zmniejszyć poziom stresu, pomaga odnaleźć klarowność, odmładza ciało i umysł. Jednym z powodów, dla których natura jest tak cenna, jest to, że zmusza twój umysł do odłączenia się i wejścia w coś, co zostało nazwane stanem zen. Wejście w stan Zen pozwala ciału i umysłowi się zregenerować.

Wprowadzenie naturalnych elementów do domu może pomóc stworzyć poczucie relaksu i pomóc w stworzeniu mniej stresującego środowiska. Obejmuje to ograniczanie elektroniki do minimum, ukrywanie jej, a nawet projektowanie strefy bez technologii.

Więcej…

Jak łączyć kolory płytek?

Decydowanie się na projekt wystroju wnętrza w domu może być trudnym zadaniem, ale połączenie płytek w pary może być warte wysiłku, aby ostatecznie uzyskać oszałamiający efekt.

Więcej…

8 najlepszych kolorów farb zapewniających spokojny sen

Jakie odcienie farb najbardziej sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi? Niektóre z najbardziej uspokajających kolorów do sypialni mogą Cię zaskoczyć

Więcej…

Płytki z efektem łupka

Łupek od lat jest wybieranym przez architektów materiałem na pokrycia dachowe. Był często postrzegany jako doskonały wybór dla starszych domów, teraz jest on integrowany z nowoczesną architekturą i coraz częściej stosowany we wnętrzach jako podłogi, ściany i blaty.

Więcej…

Aranżacja przedpokoju

Kiedy jesteśmy zmęczeni, najważniejszą rzeczą, na którą mamy ochotę, jest powrót do domu. Przedpokój, jako pierwszą przestrzenią wchodząc do domu. Pełni on nie tylko funkcję zmiany obuwia, ale również funkcję przechowywania różnych rzeczy. W funkcjonalnym przedpokoju ​​czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani od pierwszego kroku w domu. Aranżacja przedpokoju to spory problem. Należy bardzo dokładnie wykorzystać małą przestrzeń, aby sprawić ją praktyczną i piękną. Przedstawiamy wskazówki dotyczące przedpokoju, by stworzyć idealny hol wejściowy/przedsionek w domu. 

Więcej…

Światło naturalne, a sztuczne: Zmiany w wyglądzie płytek

Wzrok odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu i zrozumienie roli światła w percepcji kolorów staje się niezwykle istotne. Ludzkie oko jest niesamowicie złożonym narządem, zdolnym do rozpoznawania szerokiej gamy kolorów. Jednakże, aby to możliwe było, światło odgrywa kluczową rolę, wpływając na to, jak postrzegamy otaczający nas świat. Aby zrozumieć, dlaczego światło jest kluczowym elementem percepcji kolorów, warto zerknąć na fizjologię oka. Ludzkie oko zawiera fotoreceptory, zwane czopkami i pręcikami, które reagują na różne długości fal świetlnych. Światło, jako zjawisko elektromagnetyczne, jest falą, a jego widmo obejmuje różne kolory. Czopki są odpowiedzialne za percepcję kolorów, reagując na różne zakresy długości fal.

Więcej…

Odkryj piękno marmuru: Płytki Marmuropodobne - idealne rozwiązanie dla eleganckiego wystroju wnętrz

Chociaż marmur od lat kojarzony jest z klasą i luksusem, teraz przynosiemy Ci pogłębioną wiedzę na temat jego najwspanialszych cech. Dowiesz się także o praktycznych zaletach marmurowych płytek podłogowych oraz o ich wyjątkowej wszechstronności. Przygotowaliśmy mnóstwo inspiracji, które pomogą Ci cieszyć się pięknem marmurowych podłóg w Twoim domu.

Zanim jednak zagłębimy się w świat marmuru, warto poznać jego skład. Marmur to twardy kamień naturalny, który powstaje z rekrystalizacji kalcytu i innych minerałów w wapieniu pod wpływem długotrwałego ciśnienia i wysokiej temperatury. To właśnie minerały nadają marmurowi unikalne barwy i charakterystyczne żyły, które mogą obejmować różnorodne odcienie, od czystej bieli i delikatnego kremu, po intensywne szarości, czernie, brązy i zieleń, a nawet różnorodne mieszanki kolorystyczne.

Więcej…